Viceministras E. Bingelis: „Jaunuolių dalyvavimas savanoriškoje ir visuomeninėje veikloje, jų įsitraukimas yra viena iš būtinų sąlygų ugdant kritinį mąstymą ir apsaugant jaunimą“

2017 m. lapkričio 17 d.

Europos Komisijos, valstybių narių jaunimo politikos bei kitų suinteresuotų sektorių ekspertai, tyrėjai, politikos formuotojai, viešojo saugumo užtikrinimo ir kitų sričių specialistai prie bendro diskusijų stalo kartu ieško tinkamiausių būdų apsaugoti jaunus žmones nuo įsitraukimo į potencialiai pavojingas veiklas, radikalizmo, ekstremizmo ir propagandos žalos.

Kaip sveikindamas renginio dalyvius pastebi socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis, socialinė atskirtis, gyvenimo sąlygų nepakankamumas, socialinio identiteto paieškos yra pagrindinės priežastys, kodėl jauni žmonės įsitraukia į radikalias grupes. Įsitraukimas į tokių grupių veiklą jaunuoliams pasiūlo pripažinimą, socialinius, visuomeninius ryšius. Būtent dėl to darbas su jaunimu, įtraukimas į visuomeninį gyvenimą turi didelės įtakos jaunimo radikalizmo prevencijai.

„Suteikiamos galimybės dalyvauti savanoriškoje ir visuomeninėje veikloje, kuriamos erdvės susitikti skirtingų požiūrių jaunimui, skatinimas mokytis atsirinkti informaciją, kritiškas jauno žmogaus požiūrio ir mąstymo lavinimas yra priemonės, kurios stabdo propagandos ir jaunimo įsitraukimo radikalių grupuočių įtaką“, – pabrėžia viceministras E. Bingelis. Anot jo, kadangi jaunimo politika yra labai daug skirtingų sričių apimantis laukas, svarbu į problemos sprendimą įtraukti kuo daugiau skirtinguose sektoriuose veikiančių subjektų.

Lapkričio 16–17 d. Vilniuje vykusiame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kartu su Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentu prie Krašto apsaugos ministerijos bei Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūra organizuotame aukšto lygio tarptautiniame renginyje keičiamasi gerąja patirtimi nacionaliniu ir Europos lygmenimis, kaip sėkmingai išplėtoti ir vykdyti prevencines programas ir priemones, padedančias užkirsti kelią radikaliems jaunų asmenų veiksmams. Aptariama darbo su jaunimu patirtis bei rezultatai šioje srityje, dėmesį telkiant į vietos lygmenį, ieškoma inovatyvių, naujų problemų sprendimų ir pasiūlymų.

Diskusijų pagrindu bus parengtos rekomendacijos įvairių sektorių specialistams, nurodysiančios, kokių veiksmų reikia imtis, siekiant užkirsti kelią jaunimui įsitraukti į potencialiai pavojingas radikalias veiklas, taip pat – kaip išvengti propagandos daromos žalos.

Tarptautiniai ekspertai pastebi, kad visoje Europoje pastaruoju metu vis dažniau rinkimus laimi radikalios partijos, o augantis teroristinių atakų skaičius kelia grėsmę ne tik nacionaliniam, tačiau ir visos Europos saugumui. Vienas iš įtakos turinčių veiksnių – jaunimas vis dažniau yra linkęs prisijungti prie radikalių grupuočių. Pastebima, kad daugelio teroristines atakas Europoje vykdančių žmonių amžiaus vidurkis svyruoja tarp 20–30 metų, jaunimas Europoje taip pat įsitraukia į radikalių organizacijų veiklą. Nors Lietuvoje jaunimo įsitraukimo į radikalias ekstremistines veiklas problema nėra tokia aktuali kaip kai kuriose kitose Europos valstybėse, čia svarbu atkreipti dėmesį į propagandos, dezinformacijos sklaidos grėsmes.

|